10 powodów dla których należy wybrać Świnoujście jako cel Twojego bezpiecznego wypoczynku

1. Świnoujście – miasto w sercu natury

Świnoujście – jedyne miasto w Polsce leżące na kilkudziesięciu wyspach – znane jest z tego, że to właśnie tu Bałtyk osiąga latem najwyższą temperaturę

Dzięki korzystnemu położeniu Świnoujścia miasto nie jest zagrożone przez najpoważniejszego wroga środowiska jakim jest przemysł ciężki. Działalność kopalni i fabryk nie jest problemem tego miasta ponieważ w obrębie kilkudziesięciu kilometrów nie ma zakładów produkujących niebezpieczne odpady. Świnoujście od północy otaczają wody Zatoki Pomorskiej z pięknymi plażami, od południa wody Zalewu Szczecińskiego, od wschodu rozlewiska wstecznej delty Świny z wysepkami, wysokim morenowym wzniesieniem oraz rezerwatem w Wolińskim Parku Narodowym a od zachodu otoczone jest lasami i jeziorkami na wyspie Uznam

2. Jedyne miasto w Polsce leżące na trzech wyspach

Wyspa Uznam, wyspa Wolin i wyspa Karsibór to największe wyspy Polski, gdzie w zależności od upodobań i zainteresowań można spędzić wymarzone i bezpieczne wczasy.

Bezpłatne promy miejskie kursujące pomiędzy wyspą Uznam a wyspą Wolin choć niekiedy są utrudnieniem w szybkiej komunikacji to jednak stanowią swego rodzaju atrakcję wodną. Budowany jest już tunel, który będzie miał  długość w części podwodnej  1,44 km. Cała trasa z  infrastrukturą  będzie wynosiła około 3,5 km. Średnica tunelu 12 m. Planowane otwarcie 2022 rok

Wyspa Uznam i Wolin to na pewno najlepsze miejsca dla tych, którzy lubią aktywnie spędzić czas nad morzem. Na dodatek jest tu także wiele atrakcji krajoznawczych, historycznych, przyrodniczych, rekreacja, sport i rozrywka to zdecydowanie najciekawsze miejsca nad polskim morzem. Do tego dorzucić jeszcze trzeba wyspę Karsibór dla szukających natury, ciszy i spokoju.

Nie ma lepszego sposobu na spędzenie letniego dnia w Świnoujściu jak rejs małym stateczkiem Wodniczka i Szuwarka po urokliwym archipelagu wysp i wysepek

Krainy 44 wysp.

Doświadczyć tu można piękna naturalnej części Świnoujścia zabierając w rejs swoich najbliższych, przyjaciół lub znajomych. Popłyniemy wzdłuż Kanału Piastowskiego podziwiając widoki drogi wodnej tętniącej życiem portu, zobaczymy m.in. miejsca przeładunków, stocznię statków morskich, port Marynarki Wojennej, Terminal Promów Morskich, przeprawy promów miejskich. Miniemy także miejsce budowy tunelu łączącego wyspę Wolin z wyspą Uznam oraz wyspę Mielin zwaną „wyspą Kormoranów”.

Przepływając pod mostem łączącym wyspę Wolin z wyspą Karsibór wpłyniemy do najbardziej malowniczej części Świnoujścia ciesząc się wspaniałymi widokami, gdzie od tego momentu czekają na nas nieprzeciętne widoki na wyspy, rezerwat ptactwa wodnego, kanały, szuwary i żyjące spokojnym rytmem dalsze dzielnice Świnoujścia – więc nie zapomnij aparatu! K apitan na żywo opowie o obiektach, historii, geografii i przyrodzie mijanych miejsc.

Podczas pobytu na naszym stateczku będziecie mieli okazję zrobić sobie niecodzienną fotkę za sterem i w niepowtarzalnej scenerii. Więcej informacji i rezerwacje na stronie www.narozlewisku.pl

3. Sam decydujesz ile i gdzie mieszkasz, co, gdzie i kiedy jesz

Dzięki rozbudowanej bazie noclegowej (ponad 12 000) pod względem standardu, ceny, rodzaju i położenia można wybrać nocleg przy porcie, przy promenadzie w dzielnicy nadmorskiej lub w centrum miasta, na wyspie olin czy wyspie Karsibór.

Baza noclegowa nad Bałtykiem zmienia się i pięknieje, ale nadal dominują kwatery i pensjonaty. Przybywa luksusowych, cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli i pensjonatów, przyklejonych do plaży i z obowiązkowym SPA.

Ci którzy cenią sobie swobodę niezależność i bezpieczeństwo mogą wybrać w dużej ilości mieszkań wakacyjnych i apartamentów.

– Biuro Zakwaterowań Baltic Park Fregata www.noclegi.fregata.pl

– sieć hoteli i pensjonatów

– dom gościnny www.ptaszarnia.pl

– schronisko młodzieżowe www.schronisko.swinoujscie.pl

– kwatery prywatne

– domki letniskowe

– pole campingowe i namiotowe

Wiele punktów gastronomicznych i sklepów z żywnością rozlokowanych w dzielnicy nadmorskiej, przy porcie i śródmieściu pozwoli na bezpieczne robienie zakupów lub korzystania z restauracji, barów oraz kawiarni.

4. Świnoujście oknem na Skandynawię i Północną część Niemiec

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, gdzie w ciągu tylko jednego dnia można wyjechać na wycieczkę do Niemiec lub Skandynawii. Korzystając z usług Biura Turystyki Skandynawskiej Fregata można w jeden dzień wyjechać do Berlina i Poczdamu, do Kopenhagi i Malmo w Szwecji. Szczegóły na stronie www.fregata.pl Rezerwacji można dokonać na stronie www.wycieczki.fregata.pl Jednodniowe wycieczki są dobrym pomysłem na pochmurne dni lub doskonałą przerwą po upalnych dniach. Świnoujście stanowi doskonałą bazę wypadową.

5. Miasto dla dzieci i rodzin

Zarówno dzieci jak i młodzież mogą aktywnie spędzać czas na placach zabaw i placach sportowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Poczynając od plaży gdzie wiele atrakcji zapewniają dzieciom dmuchane poduszki do skakania, trampoliny, zjeżdżalnie,
boiska do gier zespołowych i plac zabaw. W parku przy ulicy Chopina zaprojektowano nowoczesny plac zabaw oraz siłownię na świeżym powietrzu. Zabytkowy Park Zdrojowy
z pięknymi alejkami zapewni cień i odpoczynek w upalne dni i dedykowany jest dla osób chcących aktywnie spędzić czas. Znajduje się tutaj również boisko do piłki nożnej, boisko wielofunkcyjne przeznaczone jest do gry w siatkówkę, koszykówkę, badmintona. Przy ulicy Mieszka I chętnie będą bawić się nieco większe dzieci. Pomysłowe huśtawki i urządzenia przystosowane są do zabaw całymi rodzinami. Znajdują się tam także tablice z opisami flory parku.
Na miłośników mocniejszych  wrażeń czeka  Park Linowy (4 trasy o różnym stopniu trudności) park linowy Bluszcz znajdujący się przy ulicy Matejki.

Będąc na wyspie Karsibór warto odwiedzić plac edukacji przyrodniczej mieszczący się przy ul. 1 – Maja (przy filii Miejskiego Domu Kultury). Plac jest ogólnodostępny i składa się
z trzech stref: edukacyjnej, sprawnościowej i wypoczynkowej.

Jak już znajdziemy się na wyspie Karsibór w gospodarstwie agroturystycznym Wyspa Skarbów można poczuć się jak prawdziwy pirat, cieszyć się piękną przyrodą oraz przeżyć niezapomnianą przygodę. Po wejściu na teren bazy piratów zapomina się o codzienności, to jest spowodowane mnóstwem atrakcji jakie tu na Państwa czekają.

Wyspa Skarbów kryje w sobie mnóstwo niespodzianek, a goście zawsze wyjeżdżają wzbogaceni o nowe doświadczenia. Każdy odwiedzający znajdzie dla siebie tu coś interesującego, a nierzadko też odkrywa życiową pasję.

6. Miasto najszerszych nad Bałtykiem dwóch plaż pozwalających zachować bezpieczne odległości.

Dwie plaże po zachodniej i wschodniej stronie Świnoujścia to ponad 10 km iponad 200 metrów szerokości i nadal powiększającej się w wyniku procesów naturalnych. Czyste, schludne, dobrze zagospodarowanej z czujnymi ratownikami na 800 m strzeżone plaże zapewniają bezpieczny pobyt.

Plaża z drobnym, miękkim, złotawożółtym piaskiem, gdzie chętnych do kąpieli nie brakuje bo już od początku czerwca temperatura wody waha się od 14 stopni do 18 pod koniec września. W upalne dni nie pojawia się problem tłoku na plaży i możemy zachować potrzebną nam odległość pomiędzy plażowiczami. Mimo tego, iż chętnych do plażowania nie brakuje to miejsca ze względu na długość i szerokość plaży starcza dla wszystkich. Nie ma konieczności przychodzenia od samego raniutka by znaleźć sobie dobrą „miejscówkę” Bez żadnej przesady utrzymujemy stwierdzenie, że świnoujska plaża należy do najładniejszych w Europie.

7. Błękitna Flaga gwarancją bezpieczeństwa na plażach i marinach

Nasze kąpielisko oraz 5 marin jest to jedyne w Polsce miasto, które od wielu lat z rzędu otrzymuje międzynarodowe wyróżnienie Błękitna Flaga.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych. 

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak:  Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko, Nowa Zelandia czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon.

8. Świnoujście – miasto trzech nadmorskich promenad

Świnoujście to jedno z piękniejszych miast położonych nad polskim Bałtykiem, oprócz ciepłej morskiej wody i jednej z najczystszych plaż w kraju walorem miasta jest tego miejsca jest również promenada nadmorska,

Promenada na plaży usytuowana bezpośrednio nad wydmami z bezpośrednim kontaktem wzrokowym z morzem aż po jego horyzont, stąd najlepiej oglądać zachody słońca – piękne, jak z pocztówek.

Promenada zdrowia znajdzie się pomiędzy promenadą historyczną (równoległą do ul. Żeromskiego), a promenadą na wydmach to 950 metrowa ścieżka dla pieszych, rowerzystów i rolkowców, z małą architekturą, siłowniami plenerowymi, źródełkami wody pitnej, stacjami dla rowerów, placami zabaw, parkiem rekreacyjnym oraz łącznikami z ulicą i plażą. Wszystko uzupełnione ciekawymi, wielobarwnymi roślinami, nowymi szpalerami drzew i kwiatami. Promenada Zdrowia ma charakter całoroczny.

Promenada historyczna łącząca dwie nadmorskie dzielnice. Starą, z secesyjną zabudową, z willami i pensjonatami oraz z promenadą nowoczesną z prestiżowymi hotelami i apartamentami. Promenada prowadzi od samej granicy polsko-niemieckiej do dzielnicy uzdrowiskowej tętniąc życiem – znajdziemy tu eleganckie sklepiki, punkty gastronomiczne oraz niezliczone ogródki restauracyjne i kawiarniane. Amatorzy rozrywki też nie będą się nudzić. Jest tu bowiem kasyno, muszla koncertowa, a nawet oceanarium. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest fakt, iż jest to pierwsza nadmorska promenada, na której można  bezpłatnie korzystać z  bezprzewodowego Internetu.

9. Świnoujście miastem rowerzystów

Świnoujście jest miastem przyjaznym rowerzystom. Potwierdzeniem tego jest ponad 140 km ścieżek rowerowych na wyspie Uznam, rozwinięta sieć wypożyczalni rowerów oraz dziesiątki stojaków rowerowych rozlokowanych w różnych miejscach miasta. 

Świnoujście leżące na wyspie Uznam wraz z terenami leżącymi tuż za granicą po stronie Niemieckiej, to najciekawsze skupisko tras rowerowych. Wyspa Uznam imponuje infrastrukturą rowerową, jakiej nie spotkasz nigdzie na polskim wybrzeżu. Miejsca postojowe, liczne bary, kawiarnie, a nawet autobusy, niemiecka kolejka UBB są tutaj przystosowane dla cyklistów. To tylko kilka kroków ze Świnoujścia, które może być doskonałą i tanią bazą wypadową w weekend na Twoją pierwszą zagraniczną wyprawę rowerową.

10. Miasto dla miłośników historii

Fort Gerharda

Fort Anioła

Fort Zachodni

Podziemne Miasto

Wyrzutnia V2 i V3

Piękne secesyjne kamienice, finezyjna architektura uzdrowiskowa oraz architektura post militarna to jedne z wielu śladów świadczących o bogatej przeszłości miasta.  Pieczołowicie odrestaurowane wille i pensjonaty w dzielnicy nadmorskiej oraz ulica Hołdu Pruskiego świadczą o znaczeniu miasta, które zostało nazwane kiedyś przez wypoczywających tu berlińczyków „wanną Berlina”.