Świnoujskie plaże

 

Wiatrak ŚwinoujścieZachód słońca Świnoujścieplaza_25

Wyspa Uznam

Jest centrum turystycznym i gospodarczym miasta. Świnoujście corocznie odwiedza kilka mln turystów. Niemal każdy z odwiedzających Świnoujście, chce skorzystać z plaży oraz kąpieli plaza_01morskich. Najpopularniejszą plażą jest plaża strzeżona na wyspie Uznam, połączona z dzielnicą nadmorską.

Plaża ta, należy także do mieszkańców Alhbecku, a słupki graniczne już nie dzielą plaży i wielu spacerowiczów nawet nie wie kiedy przekracza granicę Państwa. Należy jednak pamiętać że
posiadanie dowodu osobistego lub paszportu jest wymagane.

Pierwszą nadmorską miejscowością po stronie niemieckiej jest Alhbeck. Warto odwiedzić także Henigsdorff oraz Bansin, zwłaszcza ze można dojść do miasteczek pieszo z Alhbecku. Miejscowość Bansin oferuje turystom Aqua Park. Jednodniowa wycieczka do Aqua Parku jest dobrym pomysłem na pochmurne dni, połączona ze zwiedzaniem świetnie wypełni czas. Dojść do przygranicznych miejscowości można pieszo lub wypożyczając rowery w Świnoujściu za niewielką sumę. Kursuje także autobusowa linia lub kolejką UBB. Uznamska plaża w sezonie oferuje wiele atrakcji. Co roku organizatorzy imprez promują widowiska sportowe i kulturalne, można wypożyczać kosze plażowe oraz leżaki.

miasto_13Dzielnica nadmorska i Promenada to miejsce nr 1 w mieście, każdy znajdzie coś dla siebie. Budki i kawiarenki proponują niezłe menu, można zjeść dobre lody, gofry, można oczywiście spróbować świeżej ryby przyrządzonej na miejscu, jak i wiele innych wspaniałych potraw morskich i nie tylko.
Dzielnica nadmorska to również uliczki, na których stoją hotele, pensjonaty, apartamenty i uzdrowiska, których sporo przybywa każdego roku.14_07_07
Plaża ta, jest uznawana za jedną z największych plaż Polski, ponieważ morze Bałtyckie nie „zabiera” brzegu tak jak czyni to w pozostałych kurortach wypoczynkowych polskiego nabrzeża. Dodatkowym atutem przemawiającym za skorzystaniem z uznamskiej plaży jest Błękitna Flaga. To prestiżowa nagroda przyznawana za czystość i komfort kąpieliska przez Międzynarodowe Jury.
Plaża na Uznamie ma swój punkt charakterystyczny, to Wiatrak na małym cypelku, który został symbolem miasta.

 

Warszów

Jeśli nie przepadają Państwo za sezonowym gwarem, Świnoujście proponuje wypoczynek na plaży Warszów. Przeprawiając się na drugą stronę promem, do plaży jest około 7 km. Trasę pokonać można pieszo lub rowerem, możliwe że w sezonie uruchomione będzie połączenie autobusowe.
Na plażę prowadzi prosta droga przez dzielnicę Warszów, po tym krótkim odcinku 3 km.. droga ciągnie się wzdłuż nowo powstałego terminala LNG przez budowę którego przez ostatnie lata nie było tam kąpieliska miejskiego.

zabytki_18zabytki_08Około 1,5 godziny zajmuje nam dojście spokojnym spacerkiem do pierwszego wejścia prowadzącego ku morzu. W pogodne dni, bardzo dobrze widać hotele wybudowane nad samym morzem w Międzyzdrojach, można do nich dojść tą plażą. Jest to wycieczka dla wytrwałych na cały dzień. Odwracając się w drugą stronę, zobaczymy rozciągającą się nadmorską panoramę. W zachwyt wprawi nas widok Gazoportu, ciągnącego się daleko w morze (przynajmniej niektórych).

Jest tu również wiele zabytków historii, przy których warto chwilę przystanąć. Na jej piaskach stoi do dzisiaj sporo poniemieckich bunkrów, relikt II wojny światowej (Fort Gerharda), zostały one odbudowane i stanowią wizytówkę minionych czasów.
Przy samym końcu plaży jest droga prowadząca do Latarni. Długie kręte schody prowadzą na jej szczyt. Z latarni można podziwiać widok na port i panoramę miasta Świnoujścia.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz