Zapraszamy na XII Otwarte Mistrzostwa Świnoujścia w Lotach Latawców o Puchar Prezydenta Miasta Świnoujścia | Plaża w Świnoujściu

Zawody odbędą się w najbliższą niedzielę 1. października 2017 r., na plaży koło Wiatraka. Początek o godz. 12.00. Rejestracja uczestników rozpocznie się od godziny 11.30. Zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych i całe rodziny. – Nasza impreza to już tradycja. Odbywa się co roku na przełomie września i października – mówią organizatorzy ze Świnoujskiej Akademii Karate Kyoukushin. – Mistrzostwa to doskonała okazja do aktywnego, wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

 

Uczestnicy mogą zgłaszać się indywidualnie bądź poprzez szkoły, organizacje społeczne i inne placówki, np. domy kultury, świetlice i ogniska młodzieżowe.

– Największa frajda, to widok na niebie latawca, którego samemu się zrobiło – mówi Paweł Sujka ze ŚAKK. – Ale w dzisiejszych, zaganianych czasach, nie każdy ma na to czas. Na szczęście latawiec bez problemu i za niewielkie pieniądze można kupić w sklepie.

Magdalena Ilczuk ze ŚAKK dodaje, że latawce muszą być wykonane z drewna (bez balsy) i papieru (bibuły). Dopuszcza się stosowanie na pokrycie płótna lub tworzyw sztucznych.

 

– Zabrania się natomiast stosowania dodatkowych powierzchni ustateczniających mocowanych do holu latawca. Długość holu latawca powinna zawierać się w granicach od 100 do 500 metrów. Hol nie może być wykonany z drutu, linki metalowej lub innego materiału przewodzącego energię elektryczną – podkreśla Marek Antoniuk, prezes ŚAKK.

Celem zawodów jest popularyzacja wiedzy zdobywanej na lekcjach, zachęcenie uczniów do praktycznego zastosowania wiedzy szkolnej, zainteresowanie dzieci i młodzieży problematyką lotnictwa, plastycznych konstrukcji przestrzennych, różnorodnymi formami pracy twórczej, które pomogą w nawiązywaniu kontaktów między uczniami i wpłyną na rozwijanie więzi międzypokoleniowych. Dzięki budowie modeli latających uczestnicy konkursu będą mieli okazję teoretycznego i praktycznego poznania zasad aerodynamiki i podstawowych praw fizyki.

Ocena każdego latawca składać się będzie z noty statycznej oraz za sam lot.

– Przed lotami sędziowie dokonają oceny statycznej każdego latawca, przyznając punkty za konstrukcję latawca i oryginalność pomysłu, staranność wykonania latawca, oprawę plastyczną latawca – mówi Jacek Antczak ze ŚAKK. – W drugiej ocenie, czyli za lot, punktowane będą jakość lotu oraz zgłoszony wcześniej i zademonstrowany w locie efekt specjalny.

Zawodnicy podzieleni będą na kategorie wiekowe:

I grupa- dzieci w wieku 4-6 lat

II grupa – kl.1-3 szkoły podstawowej,

III grupa – kl. 4-6 szkoły podstawowej,

IV grupa – kl. 7 szkoły podstawowej

V grupa – szkoły ponadpodstawowe

VI grupa – dorośli

Tekst: ŚAKK

 

FOT. MIECZYSŁAW TYBURSKI/Świnoujście