XXI Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie – Film z Drona

5 – 7 sierpnia – XXI Festiwal Słowian i Wikingów

Jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie, w której uczestniczy ok. 2000 osób z 26 krajów świata. Prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki i tańca dawnego, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na 600 wojów.

Zapraszamy na krótką relację filmową przedstawiającą inscenizację Wielkiej Bitwy oraz ukazującą tereny osady „Centrum Słowian i Wikingów”.

Przepiękna okolica, przemili ludzie i klimat iście bajkowy.

Film z drona zrealizowany przez FilmowyDRON.pl

 

2016  –  Kalendarium 2016

1.04 – Otwarcie Skansenu
30.04 – 3.05 Majówka Archeologiczna
28-29.05 Święto Młodej Brzozy
24-25.06 Noc Świętojańska
1-3.07 Miodobranie
29.07-3.08 Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej
5-7.08 XXII Festiwal Słowian i Wikingów
27-28.08 Słowiańskie Święto Plonów
19-23.09 Warsztaty Wrześniowe
1 kwietnia  –  Otwarcie skansenu

Pokazy wczesnośredniowiecznych rzemiosł, degustacja potraw dawnej kuchni, zwiedzanie skansenu.
30 kwietnia – 3 maja  –  Majówka Archeologiczna
W tym czasie prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego, degustacja potraw dawnej kuchni. Na terenie skansenu każdy chętny może zorganizować sobie piknik-majówkę, połączoną z grami i zabawami historycznymi.
28 – 29 maja  –  Święto Młodej Brzozy
Słowianie obchodzili kult młodej brzozy, reprezentującej żeński pierwiastek świata. Poświęcony Mokoszy, władczyni płodności, deszczu, wody. Uderzenie gałązką brzózki miało pobudzić nasze siły witalne. Na brzozowej korze wypisywano prośby do duchów lub „Białej Pani” i wieszano je na brzózce. Jest to także święto młodej zieleni i przyrodotwórczych sił ziemi. Każdy chętny może śladem dawnych Słowian wypisać życzenia na korze i powiesić je na brzozie w skansenie. Zapraszamy szkoły na ciekawy program edukacyjny i wyjątkowe spotkanie z historią w Dniu Dziecka.
24 -25 czerwca  –  Noc Świętojańska
Najkrótsza noc w roku, Noc Kupały, Sobótka jest to święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, obchodzone na obszarach zamieszkiwanych nie tylko przez Słowian, będzie niezapomniana każdego kto przybędzie w tym czasie do skansenu. Niezwykły program, korowód z pochodniami, teatr ognia, grupy muzyki dawnej, otwarty konkurs wianków, dawne obrzędy, warsztaty rzemiosł, degustacja słowiańskich potraw, zabawy i gry historyczne.
1 -3 lipca  –  Miodobranie
Warsztay dawnych rzemiosł, m.in. ciekawe rzemiosło bartników i jego wczesnośredniowieczne początki, degustacja potraw dawnej kuchni, w tym: prawdziwe plastry z pszczelim miodem.
29 lipca – 3 sierpnia  –  Warsztaty Archeologii Eksperymentalnej
W tym czasie prowadzone będą warsztaty rzemiosł dawnych obejmujące różne aspekty życia codziennego. Każdy chętny będzie mógł wziąć udział we wszystkich warsztatach. Wyjątkowo bogaty wybór rzemiosł i warsztatów: od garncarstwa po taniec, od produkcji filcu po odlewnictwo.
5 – 7 sierpnia  –  XXI Festiwal Słowian i Wikingów
Jedna z największych, wczesnośredniowiecznych imprez w Europie, w której uczestniczy ok. 2000 osób z 26 krajów świata. Prezentowane są warsztaty dawnych rzemiosł, odbywają się występy zespołów muzyki i tańca dawnego, regaty i rejsy rekonstrukcji dawnych łodzi, inscenizacje wydarzeń historycznych i obrzędów oraz wielkie bitwy na 600 wojów.
27 – 28 sierpnia  –  Słowiańskie Święto Plonów
Święto plonów poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż oraz inscenizacje obyczajów słowińskich składania ofiar w podziękowaniu za dostatnie plony i prośby o urodzaj w roku następnym. Z tych zwyczajów wywodzą się dzisiejsze zwyczaje święcenia wieńców dożynkowych. Zapraszamy na pokazy i warsztaty rzemieślnicze oraz dawnej kuchni słowiańskiej połączone z degustacją.
19 – 23 września  –  Warsztaty wrześniowe
Tym razem warsztaty odbywają się w formie gry terenowej, podchodów. Jest to gra „W poszukiwaniu dawnych bogów i zaginionego miasta”. Zapraszamy szkoły na ciekawy program edukacyjny i wyjątkowe spotkanie z historią.

Więcej na stronie www.jomsborg-vineta.com