Rusza budowa przystani jachtowej w Łunowie

Przystań ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

Będzie 5 pomostów dla 60 jachtów oraz 20 mniejszych jednostek pływających np. skuterów czy łodzi. Obok pomostów powstanie także obiekt sanitarno-administracyjny z toaletami, natryskami oraz tarasem widokowym. Będzie też slip do wodowania łodzi, wiaty rowerowa oraz grillowej.

To już druga taka inwestycja, która rozpoczęła się w mieście w ostatnich tygodniach. Jesienią przyszłego roku ma być gotowa również przystań kajakowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą na wyspie Karsibór.

„Budowa przystani jachtowej w Łunowie w ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego w systemie zaprojektuj i wybuduj” – tak brzmi pełna nazwa tej inwestycji. Koszt budowy to 4,5 mln zł.

– Dzięki moim pracownikom z wydziału pozyskiwania funduszy zewnętrznych dostaliśmy prawie 1,9 mln złotych dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 – mówi prezydent Janusz Żmurkiewicz.

W miniony piątek Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz podpisał umowę z wykonawcą nowej przystani jachtowej w Łunowie. Obiekt zbuduje konsorcjum szczecińskich firm Zakład Robót Hydrotechnicznych i Podwodnych UW Service oraz spółka z o.o. Kowal za kwotę 4,9 mln złotych brutto. Druga firma, która również zgłosiła się do przetargu, zaproponowała dużo wyższą cenę – ponad 8 mln złotych.

Co ważne, obiekt będzie ogólnodostępny. Z przystani będą mogły korzystać nie tylko osoby pływające, ale także ci, którzy będą chcieli po prostu osiedzieć i odpocząć na wodą czy przy grillu.

– To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców tej części miasta, bo właśnie turystyka wodna, to kierunek w którym rozwija się nasze osiedle; kajaki, łódki, jachty. Mamy ku temu naprawdę rewelacyjne warunki naturalne, które zadowolą nawet tych najbardziej wymagających. Brakowało tylko infrastruktury – mówi radny i mieszkaniec Przytoru – Łunowa Sławomir Nowicki. – Mamy już ośrodek żeglarski dla dzieci i młodzieży, a teraz będziemy mieli ogólnodostępną przystań.

BIK UM Świnoujście