Prezentacja samochodów Tesli w Świnoujściu

Tesla to amerykańska firma produkująca samochody w 100% elektryczne. Założona w lipcu 2003 przez Elona Musk, który później (w październiku 2008) został prezesem przedsiębiorstwa. Elon Musk to założyciel i twórca między innymi PayPal, SpaceX.

Od 2003 do 2008 roku trwały prace nad wprowadzeniem do produkcji pierwszego samochodu marki Tesla o nazwie Roadster. Auto powstało we współpracy z Lotus Cars. Sylwetka auta zbliżona jest do Lotusa Elise oraz Europa. Pojazd wprowadzono do produkcji w 2008 roku. Rok później zaprezentowano prototyp 7-osobowego liftbacka segmentu E o zasięgu na jednym ładowaniu 300 mil oraz sportowych osiągach. Produkcja pojazdu rozpoczęła się w czerwcu 2012 roku pod nazwą Model S. Pod koniec 2014 roku do produkcji wszedł wariant z dwoma silnikami elektrycznymi, pozwalający na osiągnięcie 100 km/h w 3,2 s. Każdy produkowany od tamtego momentu pojazd otrzymał system aktywnej prewencji kolizji oraz możliwość dokupienia systemu Autopilot.

We wrześniu 2015 roku odbyła się prezentacja oraz wręczenie pierwszych kluczyków do nowego Modelu X (SUV), który jest siedmioosobowym crossoverem.

Natomiast  31 marca 2016 został zaprezentowany Model 3 którego sprzedaż rozpoczęła się w lipcu tego roku, w cenie 35 tyś dolarów (ok 30tyś euro), zapowiadana sprzedaż ma osiągnąć ponad milion szt. rocznie. Niestety na prezentacji zabrakło najnowszego dziecka koncerny Tesli