Od 2 maja do 30 września 2017r. w części miasta rusza obowiązywała Strefa Płatnego Parkowania

Za postój pojazdu w strefie będzie można zapłacić gotówką lub kartą płatniczą. To nie jedyna zmiana. Zobacz, jakie ulice obejmie strefa, jak będą wyglądały nowe parkomaty i jakie będą miały możliwości..

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Świnoujście, SPP obowiązuje od 1 maja. W związku jednak z tym, że jest to dzień świąteczny, a w święta parkowanie w strefie jest bezpłatne, to faktycznie SPP ruszy od 2 maja.

W tym roku strefę będzie obsługiwało 46 nowoczesnych parkomatów. Wszystkie zostały wyprodukowane przez francuską firmę Parkeon. Tego typu urządzenia doskonale sprawdzają się już w wielu miastach Polski, między innymi Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Toruniu, Słupsku, Grudziądzu. Parkomaty są wyposażone w panel solarny, klawiaturę QWERTY, czytniki kart płatniczych (chipowy oraz zbliżeniowy), kieszeń do zwrotu monet oraz kieszeń do odbioru biletu.

Bilonem lub kartą – przez czytnik lub na dotyk

Przed zakupieniem biletu należy podać numer rejestracyjny pojazdu, a w dalszej kolejności wybrać sposób płatności. Można płacić bilonem lub kartą płatniczą poprzez włożenie karty do czytnika (dla kart bez opcji płatności zbliżeniowych) bądź przyłożenie karty do czytnika zbliżeniowego. W przypadku zapłaty bilonem należy wrzucić odpowiednią ilość monet do parkomatu. Natomiast przy zapłacie kartą, używając niebieskich przycisków należy ustawić wysokość kwoty, którą chcemy zapłacić i zatwierdzić. Następnie wkładamy kartę do czytnika lub przykładamy do czytnika zbliżeniowego. Gotowy bilet pojawi się w kieszeni biletowej.

W nowych parkomatach będzie także możliwość opłacenia zawiadomienia o nieopłaconym postoju. Aby to zrobić należy na parkomacie wcisnąć żółty przycisk i postępować zgodnie z instrukcją, jaka pojawi się na wyświetlaczu. Opłatę za zawiadomienie można opłacić kartą płatniczą wpisując wcześniej na klawiaturze numer zawiadomienia.

W święta nie przyjmą opłaty

To nie wszystko. Zgodnie z otrzymaną informacją  od administratora  SPP, parkomaty są tak zaprogramowane, żeby pobierały opłaty w dni powszednie od 8.00 do 20.00. Będzie jednak możliwość wykupienia biletu w dni powszednie po godzinie 20.00 z datą obowiązywania na dzień następny.

To przydatna opcja dla osób, które przyjadą do strefy wieczorem i pozostawią auto do następnego dnia. Wykupując bilet w chwili przyjazdu, nie będą już musiały robić tego rano.

Urządzenia nie będą z kolei przyjmowały opłat od piątku od godziny 20.00 do północy w nocy z niedzieli na poniedziałek oraz w inne dni świąteczne, a więc wtedy, kiedy strefa nie obowiązuje i parkowanie jest bezpłatne.

Biuro Strefy Płatnego Parkowania mieścić się będzie w budynku (jak w latach ubiegłych) przy ulicy Wojska Polskiego ½, czynne od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem dni świątecznych w godzinach) od 8.00 do 20.00. Telefon do biura SPP – 661 413 940.

Ulice ze Strefą Płatnego Parkowania

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta strefa płatnego parkowania w dzielnicy nadmorskiej obejmuje nw. pasy drogowe:

1)         ul. Jana Kasprowicza;

2)         ul. Energetyków;

3)         ul. Emilii Gierczak;

4)         ul. Feliksa Nowowiejskiego;

5)         ul. Władysława Orkana;

6)         ul. Bolesława Prusa;

7)         ul. Kornela Ujejskiego;

8)         ul. Stanisława Małachowskiego;

9)         ul. Powstańców Śląskich;

10)       ul. Stefana Żeromskiego od ul. Powstańców Śląskich do ul. Stanisława Małachowskiego;

11)       ul. Uzdrowiskowa od ul. Bronisława Trentowskiego do ul. Zdrojowej;

12)       ul. Bronisława Trentowskiego;

13)       ul. Bolesława Chrobrego od ul. Henryka Sienkiewicza do ul. Uzdrowiskowej;

14)       ul. Juliusza Słowackiego;

15)       ul. Marii Konopnickiej;

16)       ul. Henryka Sienkiewicza;

17)       ul. Augusta Cieszkowskiego;

18)       ul. Elizy Orzeszkowej;

19)       ul. Jana Matejki na odcinku od ul. Henryka Sienkiewicza do ul. Juliusza Słowackiego;

20)       ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego na odcinku od ul. Henryka Sienkiewicza do ul. Juliusza Słowackiego;

21)       ul. Bolesława Krzywoustego na odcinku od ul. Henryka Sienkiewicza do ul. Juliusza Słowackiego

oraz poza obszarem dzielnicy nadmorskiej:

ul. Wojska Polskiego na odcinku od granicy państwa do ul. Aleksandra Fredry.

Ile za pół, godzinę i więcej

Stawki opłat za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania:

1) za pierwsze pół godziny postoju 1,50 zł;

2) za pierwszą godzinę postoju 3,00 zł;

3) za drugą godzinę postoju 3,60 zł;

4) za trzecią godzinę postoju 4,30 zł;

5) za czwartą i każdą następną rozpoczętą godzinę postoju 3,00 zł;

6) karta abonamentowa parkingowa jednotygodniowa 150,00 zł;

7) karta abonamentowa parkingowa dwutygodniowa 250,00 zł;

8) karta abonamentowa parkingowa miesięczna 450,00 zł;

9) za parkowanie na wydzielonym stanowisku postojowym zastrzeżonym kopertą przez całą dobę karta abonamentowa pięciomiesięczna 2100 zł.

Dla właściciela pojazdu samochodowego z napędem elektrycznym i hybrydowym, którego emisja CO2 nie przekracza 100g/km opłata za roczną kartę abonamentową wynosi 5,00 zł.

Przypominamy, że zasady funkcjonowania strefy płatnego parkowania reguluje Uchwała Nr XXVII/222/2016 Rady Miasta Świnoujście z dnia 27 października 2016 r. Pełny tekst uchwały wraz z regulaminem SPP, mapkami jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznych pod adresem:

http://bip.um.swinoujscie.pl/?cid=2990