„NOWY” Terminal promowy już prawie gotowy

Fot.: ZMPSiŚ

Oprócz nabrzeża promowego o długości ponad 242 metrów powstała również galeria pasażerska, z której rękawem dotrzemy na prom. Stan wykonanych prac południowej części portu w Świnoujściu oceniany jest na 94 procent,  powinniśmy zakończyć w drugim kwartale tego roku – informuje Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (inwestor). Dobiegają również końca prace związane z aranżacją zieleni oraz prace brukarskie. Trwa również próbny rozruch instalacji i systemów.

Do wykonania zostały jeszcze  najtrudniejsze prace w ramach tego projektu, należy przygotować dno basenu portowego do układania i betonowania materaca. Jest to nowatorska metoda umacniania dna, coraz częściej stosowana w Europie. W tym przypadku prace prowadzone są na głębokości, 12 m. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań, a postęp prac jest w dużej mierze uzależniony jest od warunków pogodowych.

Rozmiar inwestycji

Długość nowego nabrzeża promowego w Świnoujściu wynosi dokładnie 242,15 m. A głębokość techniczna basenu portowego przy nabrzeżu to 12 metrów. Oprócz budowy stanowiska promowego inwestycja obejmuje budowę galerii pasażerskiej o zróżnicowanej wysokości z dwiema klatkami schodowymi, przygotowanie rękawa pasażerskiego łączącego galerię z promem. Powstała estakada samochodowa z ruchomymi pomostami: bocznym i dzio-bowo-rufowym, sterownia obsługująca pracę pochylni.

Zakres prac obejmuje także rozbudowę infrastruktury drogowej, parkingów i placów manewrowych wraz z instalacjami i umocnieniami dna basenu.

Kilka faktów

Przy budowie nabrzeża wykorzystano 600 pali stalowych i żelbetowych o łącznej długości sięga ponad 11 km, a zastosowany profil do wbudowania ścianki szczelnej został użyty po raz pierwszy w Europie. Wykonano ponad 1 tys. ton zbrojenia i wylano 6,5 tys. m sześc. betonu. Łączna powierzchnia izolacji przeciwwodnej wyniosła tyle, ile powierzchnia boiska piłkarskiego – 7 tys. m kw. Montaż pomostu dziobowo-rufowego umożliwił jeden z największych na świecie dźwigów pływających – o nośności do 900 ton. Rękaw pasażerski jest najnowocześniejszym i największym w portach europejskich. Nowy terminal Umożliwi cumowanie promów o długości 220 m, co znacznie zwiększy konkurencyjność terminalu. Inwestycja pochłonie 153 mln zł, dofinansowanie unijne wynosi 71 mln.