Nowa jednostka dla Zespołu Szkół Morskich

Na początku czerwca ma nastąpić oficjalna prezentacja mieszkańcom i gościom naszego miasta nowego jachtu pełnomorskiego. Jest to więcej niż solidny i nowoczesny model Cobra 41. Jego kupno to realizacja jednego z dwóch wniosków, które w głosowaniu mieszkańców wygrały Budżet Obywatelski. Jednostka będzie wykorzystywana do szkolenia świnoujskich dzieci i młodzieży przez Zespół Szkół Morskich oraz autora programu edukacji morskiej dzieci oraz młodzieży – Jacht Klub Kotwica.

Należy mieć tu nadzieję że większość czasu będzie pływał i szkolił młodzież, a nie służył turystycznie do innych celów.

Jacht będzie nosił nazwę naszego miasta Świnoujście – zapowiedział prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz. – Mam nadzieję, że będzie dobrze służył dzieciom oraz młodzieży i na jej pokładzie pierwsze szlify zdobywać będą przyszłe wilki morskie.

Cobra 41 uznawana jest za rozwojową wersję znanego i bardzo dobrze ocenianego jachtu Delphia 40.3 – dodaje zastępca prezydenta miasta Paweł Sujka. – Bezpieczeństwo, manewrowość w każdych warunkach, szybkość, wygoda, a także i estetyka to cechy tej jednostki.

Przypominamy iż poprzednią jednostką szkoleniową, którą dysponowała szkoła była legendarna „Emilia Gierczak”. Na jej pokładzie wyszkoliło się nie jedno, nie dwa ale kilka pokoleń 4e1fde2cbcmarynarskich wilków, zapewne wielu mieszkańców Świnoujścia z wielkim sentymentem wspomina tę jednostkę szkoleniową, zwłaszcza jej bezgłośny niemal majestatyczny napęd parowy, „komfortowe kajuty dziobowe”, prowadzące do nich schody, które potrafiły uciec spod nóg razem z falą.

 

W przetargu na „Zakup jachtu pełnomorskiego jako jednostki szkoleniowej dla Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu” udział wzięło dwóch oferentów: spółka „Delphia Yachts Kot” z Olecka oraz spółka Baltica Yachts & Charter z Bezrzecza, gmina Dobra koło Szczecina. Pierwsza zaproponowała cenę ponad 763 tys. złotych, druga ponad 560 tys. złotych. Komisja przetargowa zdecydowała o wyborze spółki z Dobrej.

Postaramy się niebawem przybliżyć realną wartość i faktyczne pochodzenie jednostki.4078b68dc9

Jacht model Cobra 41 będzie nosił nazwę Świnoujście. Jest to jednostka jednomasztowa o długości 12,30 metrów, niemal 4 metrów szerokości i zanurzeniu 2,5 metra. Wysokość masztu to 17 metrów.

Ze względu na głębokie zanurzenie miejscem postojowym jachtu „Świnoujście” będzie marina w Basenie Północnym.

Informacja BIK UM Świnoujście