Jak wybrać odpowiednią kurtkę puchową?

Każdy mężczyzna, który chce pozostawać aktywny przez cały rok, powinien zaopatrzyć się w odpowiednią odzież wierzchnią dostosowaną do różnych warunków pogodowych. Dobór odzieży na sezon jesienno-zimowy może powodować pewne problemy. Jakie ubrania wybrać, by zapewnić sobie ochronę przed mrozem, wiatrem i śniegiem? Wiele osób przekonało się, że nieodłącznym elementem zimowych wypraw w góry jest dobrej jakości kurtka puchowa. Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Sprawdź!

Kurtka puchowa z wypełnieniem naturalnym czy syntetycznym?

Wśród kurtek puchowych dostępnych na rynku wyróżniamy modele z wypełnieniem naturalnym oraz syntetycznym. Oba te rodzaje odzieży wierzchniej mają swoje zalety. Kurtka puchowa męska wypełniona puchem gęsim lub kaczym zapewnia doskonałą izolację termiczną, a przy tym jest wyjątkowo trwała. Za najbardziej jakościowy uchodzi puch gęsi, jednak niektóre kurtki posiadają wypełnienie z puchu mieszanego gęsi i kaczek. Kurtka z naturalnym puchem świetnie sprawdzi się w skrajnie trudnych warunkach pogodowych podczas najniższych temperatur. Nieco tańszą alternatywą jest kurtka z puchem syntetycznym wykonanym z miękkich włókien poliestrowych. Sztuczny puch nie zapewnia takiego komfortu cieplnego jak naturalny, ale jest lżejszy i posiada właściwości antyalergiczne. Okazuje się też odporny na przemakanie, dlatego będzie dobrym wyborem na deszcz czy mokry śnieg.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru kurtki puchowej?

Dobrej jakości kurtka puchowa to inwestycja na lata, dlatego jej wybór warto starannie przemyśleć. Zanim zdecydujesz się na kupno konkretnego modelu, określ swoje potrzeby i zwróć uwagę na główne parametry, które posiada wybrana przez ciebie kurtka. W wypadku odzieży z wypełnieniem puchowym ogromne znaczenie ma zdolność puchu do rozprężania się. Ten specyficzny parametr określany jest współczynnikiem cuin. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej. Kurtka puchowa przeznaczona na bardzo niskie temperatury powinna posiadać współczynnik na poziomie co najmniej 500-600 cuin. Taka odzież jest nie tylko ciepła, ale też lekka. Niewielką wagę kurtki szczególnie docenią miłośnicy górskich ekspedycji. Każdy alpinista dobrze wie, że plecak trekkingowy z całym ekwipunkiem sporo waży, dlatego warto nie dokładać sobie dodatkowego, zbędnego obciążenia.

Drugim czynnikiem, który decyduje o jakości kurtki puchowej, jest stosunek ilości puchu do pierza. Im większą zawartość pierza, tym cieplejsza – ale też droższa – jest kurtka. Dobra kurtka puchowa męska powinna posiadać ten stosunek co najmniej na poziomie 90/10, co oznacza, że w 100 gramach wypełnienia znajduje się 90 gramów puchu i 10 gramów pierza.

Materiał zewnętrzny kurtki puchowej, który zapewni ochronę przed wiatrem i wilgocią

Puch naturalny niewątpliwie posiada szereg zalet, jednak ma też jedną, istotną wadę, a mianowicie absorbowanie wilgoci. Jeżeli puch przemoknie, traci swoją sprężystość i właściwości cieplne. Ponadto, bardzo długo schnie. Pogoda na szlaku bywa nieprzewidywalna, dlatego warto przygotować się nie tylko na siarczysty mróz, ale też śnieżycę czy deszcz. Kurtka puchowa koniecznie powinna posiadać wodoodporny materiał zewnętrzny, który nie przepuści wody do wnętrza. Zazwyczaj poszycie wykonuje się z poliestru, poliamidu lub mieszanki tych materiałów z bawełną, co zapewnia lepszą wentylację. W najtrudniejszych warunkach pogodowych sprawdzi się kurtka techniczna z teflonową powłoką i specjalną membraną klimatyczną. Taka odzież wierzchnia jest wodoszczelna, zapewnia ochronę przed wiatrem, wykazuje zwiększoną odporność na zabrudzenia i ma zdolność do odprowadzania wilgoci.
Dla wszystkich tych, którzy z jakiś względów nie lubią zimy i takowej garderoby proponujemy wycieczki do gorącej i niezwykłej Tajlandii gdzie kurtka puchowa jest znana jedynie ze zdjęć. Niezwykłe i bardzo ciekawe wycieczki objazdowe organizuje lokalne biuro prowadzone przez Polaka TajskieWakacje.pl. Biuro oferuje zarówno wycieczki objazdowe, fakultatywne jak i wczasy w najbardziej ciekawych miejscach Tajlandii. Dodatkowo oferuje usługi polskiego przewodnika w Tajlandii z programem zwiedzania Bangkoku i nie tylko.