Do 31 stycznia Spółka Polskie LNG ma złożyć deklarację w sprawie podatku.
– Spółka Polskie LNG grupa GAZ-SYSTEM S.A. nie korzysta z żadnych zwolnień ani ulg w podatkach – informuje rzecznik prasowy Gaz-Systemu, Tomasz Pietrasieński.- W sumie z tytułu różnych podatków spółka odprowadziła do Urzędu Miasta Świnoujście oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, a także Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ponad 1,2 mln złotych. W tym m.in. podatek od nieruchomości w kwocie ponad 400 tysięcy złotych oraz opłatę za wieczyste użytkowanie gruntów (ponad 300 tysięcy zł).
Dodatkowo, w ubiegłym roku, spółka Gaz System sponsorowała najważniejsze świnoujskie wydarzenia oraz istotne ze społecznego punktu widzenia stowarzyszenia, a także instytucje.
Spółka objęła też patronatem i sponsoringiem kluby sportowe i organizowane przez nie turnieje dla najmłodszych sportowców. Chodzi o piłkarzy z Uczniowskiego Klubu Sportowego Prawobrzeże i Morskiego Klubu Sportowego Flota, a także siatkarzy z Międzyszkolnego Miejskiego Klubu Sportowego Maraton.
– Uczestniczyliśmy w kluczowych wydarzeniach kulturalnych oraz promocyjnych organizowanych przez Miejski Dom Kultury (Grechuta Festival, dwutygodniowa interdyscyplinarna FAMA GAZ SYSTEM Terminal Sztuki, żeglarskie Sail Świnoujście oraz Pływający Festiwal Piosenki Morskiej Wiatrak, a także Turniej Tenisowy Gwiazd) – wylicza rzecznik. – Nie mogło zabraknąć naszej obecności podczas sierpniowego weekendu, kiedy to organizowany jest Międzynarodowy Dzień Miłośników Latarń Morskich, a także jesienią na Wyspach Tajemnic przygotowywanych przez czy Świnoujską Organizację Turystyczną. Dwa ostatnie wydarzenia odbywają się m.in. w oparciu o obiekty położone na prawobrzeżnej części miasta, w bliskości Terminalu LNG. Spółka angażuje się poza tym we wsparcie całorocznej działalności stowarzyszeń skupiających swoją aktywność w obszarze kultury (cenione wśród miłośników historii Muzeum Obrony Wybrzeża oraz obiekcie Podziemne Miasto Bateria Vineta).
– W szczególności zależy spółce na wspieraniu tematów związanych z bezpieczeństwem – dodaje Tomasz Pietrasieński. – W tym miejscu należy zauważyć kontynuacje bezprecedensowego programu „Bezpieczne miasto”. W jego ramach dofinansowanie otrzymują ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Organizują podczas wakacyjnych weekendów pokazy ratownictwa wodnego oraz plażową naukę pierwszej pomocy i bezpiecznego zachowania się nad wodą. Od września przenoszą się do przedszkoli i szkół, aby w tej tematyce edukować najmłodszych. Zajęcia cieszą się ogromną popularnością, ponieważ nie są to tylko teoretyczne wykłady, ale i zajęcia praktyczne, niejednokrotnie organizowane w formie zabawy pod okiem fachowców.
Spółki Gaz System oraz Polskie LNG współpracują także z miastem w ramach finansowania ważnych inwestycji infrastrukturalnych.
– Z istniejących – Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej, której koszt budowy oraz wyposażenia (w tym w specjalistyczny sprzęt gaśniczy) to rząd około 20 mln złotych – informuje Tomasz Pietrasieński. – Jednostka zlokalizowana jest w pobliżu terminalu, ale jej zadaniem jest ochrona nie tylko instalacji, ale także całej prawobrzeżnej części Świnoujścia. Na Warszowie właśnie powstał również plac rekreacyjny z małym amfiteatrem, placem zabaw i siłownią na świeżym powietrzu, a także duży parking przy plaży. W planach jest budowa wiaduktu oraz modernizacja ulicy Ku morzu. Ta inwestycja z kolei może pochłonąć około 30 mln złotych.