Gigant w Świnoujściu

Do Świnoujścia płynie w swoim dziewiczym rejsie statek najwyższej lodowej klasy 1A. M/v Nordic Olimpic zawinie do naszego portu około 13-14 kwietnia. Jednostka została oddana do użytku 6 lutego br.  Świnoujście to jej dziewiczy port rozładunkowy.

Statek wybudowano w stoczni w Japonii. Jest własnością firmy Nordic Bulk Carriers specjalizującej się przede wszystkim w transporcie ładunków przez koło podbiegunowe.

Do około połowy kwietnia (najprawdopodobniej 13 lub 14 bm.) powinien dotrzeć do Świnoujścia. Zacumuje najprawdopodobniej przy nabrzeżu Górników, by wyładować węgiel z Kanady.

Co ciekawe jest to ładunek tranzytowy – jak informuje spedytor Rentrans Cargo węgiel trafić ma na Słowację. Co na to nasi górnicy??? Czy urzędnicy pod naciskiem lobby górniczego nadal  będą wprowadzali kolejne absurdalne przepisy czyniąc produkcję polskiego węgla równie absurdalną?  To chyba jednak temat na inny artykuł.

Wracając do tematu statek ma aż 225 metrów długości, 32 m szerokości i 76 tys. ton nośności.

Opiekę agencyjną nad masowcem Nordic Olympic podczas jego wizyty w Świnoujściu sprawuje B+K Agency Ltd., a agentem ładunkowym (spedytorem) jest Rentrans Cargo Sp. z o.o.

Wizyta kolosa w Świnoujściu zwraca uwagę nie tylko wielkością jednostki ale również budzącym respekt malowaniem dzioba z w namalowaną lekko rozwartą paszczą rekina.