57 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

29 kwietnia 1965 roku to data szczególna dla świnoujskich marynarzy. To właśnie na mocy rozkazu z tego dnia przeformowano Bazę Marynarki Wojennej w 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża. W tym roku obchodzimy 57. rocznicę utworzenia.

Już w najbliższą środę, 27 kwietnia, świnoujscy marynarze zapraszają do wspólnego świętowania. Z okazji 57. rocznicy utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz dnia sportu i zdrowego trybu życia żołnierzy RP, na terenie Świnoujścia odbędzie się piknik marynarski.

W godzinach 12:00 – 15:00 przy Wybrzeżu Władysława IV, na wysokości Muzeum Rybołówstwa Morskiego, zacumują i udostępnią swoje pokłady do zwiedzania dwa okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża: okręt transportowo-minowy oraz trałowiec. Oprócz jednostek pływających będzie można zobaczyć sprzęt wojskowy stanowiący wyposażenie jednostek wchodzących w skład 8.FOW m.in.: 8. Batalionu Saperów i 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa, a także sprzęt specjalistyczny Grupy Nurków-Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców.

Dla zainteresowanych służbą w Siłach Zbrojnych RP swoje stanowisko wystawi Wojskowe Centrum Rekrutacji. W punkcie informacyjnym będzie można dowiedzieć się jak rozpocząć drogę do zawodowej i terytorialnej służby wojskowej. Nie zabraknie również marynarskiego poczęstunku z kuchni polowej.

PLAN OBCHODÓW

ŚRODA, 27 KWIETNIA

DZIEŃ Z 8. FLOTYLLĄ OBRONY WYBRZEŻA

godz. 12:00 – 15:00 Zwiedzanie okrętów 8.FOW oraz pokaz statyczny wojskowego sprzętu specjalistycznego, Wybrzeże Władysława IV (na wysokości Placu Rybaka).

CZWARTEK, 28 KWIETNIA:

godz. 19:00 Msza święta w intencji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z udziałem asysty honorowej i Orkiestry Wojskowej. Kościół Garnizonowy, ul. Piłsudskiego 43

PIĄTEK, 29 KWIETNIA:

ŚWIĘTO 8. FLOTYLLI OBRONY WYBRZEŻA

godz. 08.00 Podniesienie wielkiej gali banderowej i iluminacja gali świetlnej na okrętach Flotylli zacumowanych w Porcie Wojennym w Świnoujściu i Gdyni.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tych dni z marynarzami 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.