Karsibór perełką Świnoujścia?

Bulwar z pływającymi domami biegnący wzdłuż ulicy 1 Maja, miejsca piknikowe, miejsca na kampery, ścieżki rowerowe czy wreszcie Dom Natury i wodny tramwaj łączący wyspę Karsibór z centrum miasta oraz plażą na wyspie Uznam – to najważniejsze inwestycje zaproponowane przez szczecińskich architektów w ramach pomysłu na zagospodarowanie tej części Świnoujścia. Przedstawiona propozycja spodobała się członkom Zarządu Osiedla Karsibór i Stowarzyszenia Karsibór. Będzie jeszcze konsultowana z pozostałymi mieszkańcami wyspy.

Zanim do pracy przystąpili architekci, wstępne założenia koncepcyjne do wizji opracował zespół składający się z przedstawicieli radnych i mieszkańców Karsiboru, Urzędu Miasta Świnoujście, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Zagospodarowanie pod kątem turystycznym tej części miasta jest jednym z zadań przyjętych przez Radę Miasta Świnoujście w Wieloletnich Strategicznych Programach Operacyjnych na lata 2014 – 2020. To, jak sama nazwa wskazuje, dokument, który wytycza kierunki rozwoju naszego miasta i określa konkretne cele, które w związku z tym mamy do wykonania.

Trzeba wykorzystać potencjał wyspy

Wyspa Karsibór to jedna z zamieszkanych trzech wysp, na których leży Świnoujście. Cechuje się ogromnym, w znacznej mierze niewykorzystanym, potencjałem turystycznym. To wyjątkowy obszar w skali polskiego wybrzeża i nie tylko.

Przedstawiona ostatnio przez architektów wizja rozwoju wyspy uwzględnia walory wyspy (zarówno te naturalne, jak i historyczne) i proponuje ich wykorzystanie w taki sposób, aby Karsibór stał się miejscem wypoczynku dla osób ceniących bliskość z naturą, sporty wodne, jak chociażby żeglarstwo czy kajakarstwo. Ale także dające szansę na rozwój rolnictwa ekologicznego i rybołówstwa.

Architekci zaproponowali, aby już na wjeździe na wyspę, powstał parking z punktem informacji turystycznej, wypożyczalnią rowerów, miejscem dla kamperów itp. A w pobliżu, nad kanałem Piastowskim i przy rozwidleniu ścieżek rowerowych – zaplecze piknikowe z miejscami do rekreacji, grillowania, placem zabaw dla dzieci.

Wśród propozycji architektów jest między innymi stworzenie sieci dróg i ścieżek rowerowych wraz z miejscami do odpoczynku.

Kręgosłupem wyspy miałby być bulwar biegnący pomiędzy wodą a obecną ulicą 1 Maja. Przy bulwarze swoje lokalizacje miałyby pływające domy na wodzie, przystań dla wodnego tramwaju, kajaków, rybaków, a dodatkowo również pływające plaże na wzór tych już funkcjonujących w Kopenhadze.

Dom Natury na wzgórzu Piekarzyny

Według architektów centralnym punktem wyspy powinien być Dom Natury, dla którego lokalizację wskazują przy wzgórzu Piekarzyny. Spełniałby kilka funkcji: edukacyjną, turystyczną i naukową.

Przede wszystkim byłby to punkt początkowy i końcowy dla wszystkich, różnorodnych szlaków turystycznych wytyczonych po wyspie Karsibór – węzeł komunikacyjny dla: turystyki rowerowej, pieszej, kajakowej, samochodowej, żeglarskiej i konnej. Byłaby to również baza dla wyspecjalizowanych form turystyki, jak ekoturystyka, turystyka kulturowa, turystyka podwodna czy wędkarska. Dom Natury pełniłby też funkcję edukacyjną z szeroką ofertą skierowaną dla wszystkich grup dzieci i młodzieży. W skład części edukacyjnej weszłyby multimedialna sala dydaktyczna przystosowana do zajęć lekcyjnych, ogród z różnymi gatunkami traw i trzcin oraz systemami wodnymi, tak charakterystycznymi dla tej wyspy, pokazową zagrodą zwierząt hodowlanych.

Bez wątpienia dużą atrakcją i wygodą mógłby być tramwaj wodny, który sprawnie i bez potrzeby korzystania z samochodów, czy autobusów, przewoziłby turystów z wyspy Karsibór na główną plażę na wyspie Uznam. Takie połączenie również zaproponowali architekci w swojej wizji przyszłości tej części miasta.

Pełną prezentację zagospodarowania wyspy Karsibór przedstawioną przez architektów zobacz TUTAJ

Wizję zagospodarowania wyspy Karsibór przygotowali architekci ze szczecińskiej spółki „Compono”.

Główna ulica w przyszłym roku

Obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa na przebudowę ulicy 1 Maja oraz budowę deptaka nad wodą, przystani kajakowej wraz z przyległym terenem rekreacyjnym oraz bazy rybackiej. Te dokumenty są niezbędne, aby Miasto mogło starać się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Rozpoczęcie przebudowy ulicy 1 Maja planowane jest w 2018 roku.

BIK UM Świnoujście